Get premium membership and access revision papers with marking schemes, video lessons and live classes.
  OR
Processing. Please wait.

 Form 4 Mathematics Paper 1 Exam Revision Questions With Answers

Yusuf bought some rice at sh 30 per kg. He packed two-fifths of the rice in 2 kg packets which he sold at sh 85 per packet. He packed the other three-fifths in 3 kg packets and sold them sh 120 per packet. He sold all the rice in this way and made a profit of sh 4400.
a) Determine the amount of rice bought.
b) Calculate to one decimal place
i. the percentage profit he made.
ii. the percentage profit he would have made if he had sold all the rice in 2kg packets.

 (8m 30s)
439 Views     SHARE

|