Get premium membership and access revision papers with marking schemes, video lessons and live classes.
  OR
Processing. Please wait.

 Class 8 Algebra: Forming and Solving Equations Questions and Answers

Mother spent sh 15 to buy an exercise book, a pencil and a ruler. The cost of a pencil was# 1/3# the cost of an exercise book. The cost of a ruler was
sh 1.00 more than the cost of an exercise book. How much did the pencil cost?
A. Sh 2
B. Sh 5
C. Sh 6
D. Sh 7

 (3m 59s)
707 Views     SHARE

|