Get premium membership and access revision papers with marking schemes, video lessons and live classes.
  OR
Processing. Please wait.

 Form 4 Mathematics Sample Revision Questions and Answers Set 3

A trader mixed grades A, B and C of coffee in the ratio 2:3:5 respectively. Grade A cost sh. 650 per kg, grade B cost sh. 500 per kg and grade c cost sh. 420 per kg.
(a) Find the cost of 1kg of the mixture
(b) If the trader sold the mixture at a profit of 20%, calculate the selling price of 3kg of the mixture

 (3m 23s)
182 Views     SHARE

|