Get premium membership and access revision papers with marking schemes, video lessons and live classes.
  OR
Processing. Please wait.

 Form 4 Exam Standard Mathematics Paper 2 Questions and Answers

The cost of one kilogram of rice is sh r and the cost of one kilogram of sugar is sh s. Mogaka spent sh 470 in buying 3kg of rice and 5kg of sugar. Wafula spent sh 360 in buying 2kg of rice and 4kg of sugar.
a).Write down a equations to represent the above information.
b).Find the cost of each item.

 (6m 4s)
127 Views     SHARE

|