Get premium membership and access revision papers with marking schemes, video lessons and live classes.
  OR
Processing. Please wait.

 Form 4 Mathematics Paper 2 Holiday Revision Questions and Answers

The cost of one magazine is sh m and the cost of one newspaper is sh n .Alice spent sh 395 to buy 3 magazines and 7 newspapers while Joyce spent sh 275 to buy 2 magazines and 5 newspapers.
a).Form two simultaneous equations to represent this information.
b).Use the matrix method to solve the above simultaneous equations.

 (7m 44s)
144 Views     SHARE

|